Zašto je pravilna inspekcija sejalice važna?
Stvoriti uslove za ujednačeno i ravnomerno nicanje useva na polju jedan je od osnovnih preduslova za postizanje visokih prinosa. Da bi se stvoril ovi uslovi, ključni zadatak ima sejalica, koja mora biti kako dobro podešena u skladu sa radnim uslovima, tako i potpuno ispravna. Ovome prethodi inspekcija mašine u periodu pre setve, najčešće u zimskom periodu kako bi u skladu sa stanjem, po potrebi, bila urađena reparacija ili zamena oštećenih delova.
Inspekcija sejalice obuhvata sve njene delove. Osnovni ram i paralelogramske veze moraju imati svoju funkciju da bi setvena jedinica pratila konfiguraciju terena i obezbedila polaganje semena na ujednačenu dubinu. U ovom tekstu fokusiraćemo se na pneumatske sejalice čiji setveni aparat radi na principu potpritiska, odnosno vakuuma.
Provera kardanskog vratila – prvi korak u inspekciji
Provera ispravnosti sejalice počinje od kardanskog vratila. Ispravno kardansko vratilo obezbeđuje adekvatan pogon ventilatora koji stvara vakum pod čijim dejstvom se seme raspoređuje i lepi na setvenoj ploči do momenta otpuštanja u sprovodnu cev. Pri inspekciji kardana potrebno je obratiti pažnju na stanje krstaka, osigurača i žljebova na viljuškama, zatim na stanje teleskopske cevi pri čemu treba obratiti pažnju da li je ravna, odnosno da li se uvila ili iskrivila. Ne smemo zaboraviti obavezno podmazivanje kardanskog vratila.
Kaiševi i ventilator – ključni elementi za pravilan rad?
Potrebno je proveriti istegnutost kaiševa koji prenose snagu od kardana do remenice ventilatora. Ukoliko su suviše labavi, dolaziće do proklizavanja remena i brzog oštećenja remena i na kraju njegovog pucanja. Ventilator na sejalici mora biti zaptiven, a vazdušni vodovi ispravni. U slučaju da su napukli, da je neko crevo presavijeno treba ih zamentii, a elise ventilatora moraju biti ispravne.
Sistem kačenja i prenos snage – šta treba proveriti?
Svoju ulogu za adekvatan rad sejalice, imaju i sistem za kačenje, grede na sejalici, uzengije i zavrtnji na držačima sekcija, kao i kompletna paralelogramska veza, te je neophodno izvršiti inspekciju ovih delova i izvršiti njihovu zamenu ako je potrebno.
Lančanici, lanci i pneumatici – osiguranje ravnomernog rada
S obzirom na to da se pogon setvenih ploča obezbeđuje preko točkova na sejalici (izuzev kod novih i modernih sejalica koje imaju pogon preko elektro motora), lančanika i lanaca preko vratila, ove delove takođe treba pregledati. Neophodno je da pneumatici na sejalici budu istih dimenzija kako bi obezbeđivali ravnomeran prenos snage na lančanike i vratila. Ripne na pneumaticima treba da budu okrenute u suprotnom smeru od onih na točkovima traktora, a vrlo je bitno da svi pneumatici na sejalici imaju isti pritisak. Ispravnost lančanika i lanaca je neophodna kako bi se postigao željeni stepen prenosa te oni moraju biti ispravni i podmazani, što se radi posebnim sprejom za lance. Nije preporučljivo koristiti mast s obzirom na to da se tako nakuplja prašina u radu.
Setveni aparat i setvene ploče – preciznost u setvi
Setvene ploče u setvenom aparatu moraju biti takođe ispravne, odnosno neoštećene i ravne. Na sejalici se postavlja setvena ploča preporučena za sejanje određene biljne vrste. Kao i kod ventilatora i cevi za sprovođenje vazduha i setveni aparat mora da bude zaptiven kako bi adekvatno funkcionisao. Stoga, zaptivni prstenovi ne smeju biti oštećeni, već treba da obezbede zaptivenost. U slučaju da ne obavljaju svoju funkciju na adekvatan način, potrebna je njihova zamena. U okviru setvenog aparata treba proveriti i ispravnost skidača semena kako u setvi ne bi dolazilo do duplog usejavanja semena ili pak ostavljanja praznog mesta.
Otvarači brazdica i točkovi za zatvaranje – postizanje željene dubine setve
Za postizanje optimalnih uslova za nicanje semena i rast useva značajnu ulogu imaju kako čistači biljnih ostataka, u slučaju da ih ima na sejalici, tako i otvarači brazdica. Stoga je neophodno proveriti njihovu istrošenost. Kod diskosnih otvarača brazde toleriše se maksimalna istrošenost diskova do 20mm u prečniku. U slučaju veće istrošenosti neophodna je zamena diskosnih otvarača. Takođe, ako se na sejalici kao otvarači brazdice koriste raoni, iste je u slučaju istrošenosti potrebno zameniti. Nezaboravimo da ispravni otvarači brazdice utiču na postizanje željene dubine setve. Pored otvarača brazde, točkove za određivanje dubine setve je bitno prekontrolisati, na prvom mestu izgled gume i ispravnost ležaja u glavčini točka. Isto važi za nagazne točkove za zatvaranje brazde i prihvatni točkić kod sejalica sa natpritiskom koje “upucavaju seme”.
Provera hidrauličnih i elektronskih komponenti sejalice
Ako sejalica ima hidraulične sklopove, za pomeranje baterija na sejalici, markere, kao i one koji se koriste za sklapanje/rasklapanje sejalice, treba proveriti ventile, creva i hidraulične cilindre kako u radu ne bi došlo do kapanja ulja. Da bi proverili ove funkcije, potrebno je sejalicu zakačiti za taktor i spojiti hidrauličnu instalaciju, te aktivirati postojeće hidraulične funkcije. Kada se zakači sejalica proverava se i rad ventilatora aktiviranjem kardanskog vratila na osnovu zvuka. U radu ventilatora ne sme da se čuju brujanje i struganje ventilatora, a i rad remena ne sme da ima „sviranje“.
Kada se zakači sejalica za traktor, potrebno je uraditi i proveru elektoinstalacija i elektoronsku kontrolu setve. To podrazumeva osim same kontrole instalacija, njihove oštećenosti i ispravnosti i proveru fotoćelija-senzora na setvenim baterijama, kao i senzora brzine točka.
Testiranje sejalice u radu – finalna provera pre setve
Provera ispravnosti rada sejalice radi se tako što se napune rezervoari za seme, zakači se sejalica, upali traktor, podigne sejlalica i aktivira se kardansko vratilo na 540 o/min. Zatim se rukom okreće pogonski točak na sejalici i kroz inspekcijski prozor, prati rad setvene ploče, odnosno da li je na setvenoj ploči jedno ili više semena – što ukazuje na ispravnost rada skidača za seme.
Kada se počne sa setvom, nakon par pređenih metara treba uraditi i ručnu proveru setve, odnosno pogledati raspored semena u redu i dubinu setve bez obzira na postojeću elektronsku kontrolu setve. Da bi se izvršila ova provera potrebno je otvoriti setvenu brazdicu i izvršiti merenje razmaka u redu i dubinu. U radu treba obratiti pažnju i na brzinu kretanja koja utiče na raspored semena u redu.
Saobraćajna signalizacija – bezbednost u transportu
Zbog bezbednog kretanja u saobraćaju sejalice treba da imaju adekvatnu saobraćajnu signalizaciju, retrorefleksne table, katadioptere kao i obrnuti trougao.
Pravilna inspekcija i održavanje sejalice pre setve ključni su za postizanje ravnomernog nicanja i visokih prinosa. Mikron u svojoj ponudi nudi asortiman rezervnih delova za sejalice renomiranih proizvođača. Kod nas možete pronaći kvalitetne delove koji će osigurati pouzdan rad vaše mašine i optimalne uslove za setvu. Za više informacija i stručne savete, posetite nas ili nas kontaktirajte.
Autori: Marija Antanasković, urednik TraktorPlusM
Darijan Pavlović, Menadžer prodaje, Mikron DOO